Biyolojinin günlük hayatınıza katkılarından hangileri yaşamınızı kolaylaştırır.

Biyolojinin günlük hayatınıza katkılarından hangilerinin yaşamınızı kolaylaştırdığını düşünüyor ve hangilerini önemli olarak görüyorsunuz?

Biyolojinin gelişmesi günlük hayata çeşitli olumlu katkılar sağlamıştır.

Biyoplastikler: Doğada kolayca parçalanabilen  malzemelerdir. Bu sayede plastik katı atıkların neden olduğu kirliliğin önüne geçilebilir.

Biyoyakıtlar: Mısır, soya, aspir gibi bitkiler ve hayvansal atıklardan üretilen biyoyakıtlar atmosfere daha az zararlı medde verir ve hava kirliliğini azaltır.

Biyoremediasyon: Biyolojik yöntemler kullanılarak petrol atıklarının temizlenmesidir. Petrol ayrıştıran bakteriler sayesinde kirliliğin önüne geçilir.

Kök hücre tedavi: Diğer hücre türlerine dönüşebilen kök hücreler sayesinde çeşitli hastalıkların tedavisi ve organların onarımı gerçekleştirilebilir.

Gen tedavisi: kalıtsal hastalığı olan kişilerin çocuklarının doğmadan önce gen yapıları incelenmekte ve oluşabilecek kalıtsal hastalıkların önüne geçilmektedir.

İlaçlar ve aşılar: Gelişen biyoloji teknolojilerin genel adı biyoteknolojidir. Biyoteknoloji sayesinde hastalıkların tedavisi için ilaçlar, hastalıkları önlemek için aşılar geliştirilmektedir.

Hormonlar: Doğal yollarla hormon üretmeyen insanlar için yapay hormonlar üretilmekte, bu hastaların yaşam kalitesi artırılmaktadır.

DNA testi: Adli olaylarda delil olarak kullanılabilen DNA testi yüzde yüze yakın doğrulukta sonuçlar vermekte doku örneği biliniyorsa şüpheli ve deliller arasında ilişki kurulabilmektedir.

Gıda sıkıntısını önleme: Biyoteknolojik çalışmalar daha verimli ve zort şartlara daha dayanıklı bitkiler üretilmesini sağlamaktadır. Bu çalışmalar sayesinde gıdaların raf ömrü de uzatılabilmektedir.

Evrimsel biyoloji: DNA’daki izleri takip ederek canlılar arasındaki akrabalık ilişkilerine dair kanıtlar ortaya çıkarılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*