Destek ve Hareket Sisteminin Sağlığı

Kemiklerimizin ve kaslarımızın hastalanmaması için bazı noktalara dikkat etmemiz gerekmektedir.Bu noktaları sırasıyla sayarsak;

  • Sandalyede dik oturmalıyız.
  • Sırt çantası taşıyorsak iki omzumuzda taşımalı, tek omuzda taşımamalıyız.
  • Yere eğilirken dizleri bükerek eğilmeliyiz. Belimizden bükülerek eğilmek omurgamızın hasar görmesine neden olur.
  • Ani hareketlerden kaçınmalıyız.
  • Kemiklerimizin güçlü olması için kalsiyum ve D vitamini bulunan gıdalardan bolca tüketmeliyiz. Kalsiyum daha çok süt ve süt ürünlerinde bulunur. Güneş ışığı derimizde D vitamini üretilmesini sağlar. Bu nedenle güneş ışığı kemiklerimiz için faydalıdır.
  • Düzenli egzersiz yapmak, koşmak yüzmek, tenis oynamak gibi sporlar kas ve kemiklerimizi güçlendirir.
  • Parmaklarımızı kıtlatmamalıyız. (Bazı insanlarda parmak kıtlatma alışkanlığı vardır. Bu hareket eklemlerdeki kıkırdakların zarar görmesine neden olabilir.)
  • Tehlikeli sporlar yapılırken koruyucu ekipmanlar kullanmalıyız. Örneğin dizlik ve kask gibi koruyucular.
  • Yüksek topuklu ayakkabı kullanılmamalıdır.

 

Kemik Kırılması
Kemiklerimiz çok zorlandığında kırılabilmektedir. Genellikle düşme, trafik kazası, çarpma gibi nedenlerle kemikler kırılabilir. Kırıl bölgedeki kemikler onarıldıktan sonra kırılan organ dışarıdan alçıya alınarak sabitlenmekte, bu sayede kemiklerin tam iyileşinceye kadar hareketsiz kalması sağlanmaktadır.

Kırık tedavisinde çeşitli teknolojiler bulunmaktadır.
Büyük kırıklarda platin çubuklarla kemiklerin kaynaştırılması sağlanmaktadır. Doku mühendisliği gibi uygulamalarla kemiklere yama da yapılabilmektedir. Bazı küçük kırıklarda doktorlar ameliyate gerek olmadan kemikleri aynı hizaya getirip alçılama yapabilmektedir.

Kemik Çatlağı
Çatlak kemik dokunun yüzeyinin zedelenmesi ama tam olarak kopmaması durumudur. Kırıklara göre daha kolay tedavi edilirler.

Çıkık

Kemiklerin eklem noktalarından ayrılmasıyla çıkıklar oluşur. Çıkıklarda kemik değil eklem bölgesi zarar görür.

Burkulma
Burkulmanın çıkıktan farkı, çıkıkta eklem bozulmuş ve kemikler birbirinden ayrılmıştır. Burkulmada ise eklem bozulmamış sadece zedelenmiştir. Çıkık olan biri o eklemini kullanamazken burkulmada az bir acı vardır ve ilgili organ az da olsa kullanılabilmektedir.

Not: Kas yorulması, çalıştıkça enerji harcayan kasların çok çalışma nedeniyle yeterli kan alamaması ve ağrımaya başlamasıdır.

Eklem Protezi
Diz ve kalça gibi hareketli eklemler sağlıksız yaşam ve yaşlılık gibi nedenlerle görevini tam olarak yapamayabilir. Bu durum protez kullanılarak tedavi edilir. Protez eklemin yaptığı işi yapan metal parçadır.
kalca-protezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*