Dünya, Güneş ve Ay’ın Şekil ve Büyüklükleri

Gökyüzüne baktığımızda dünyamıza en yakın gök cisimleri Güneş ve Ay olarak görülür. Bakıldığında aynı büyüklükte görülmelerine rağmen Güneş ve Ay’ın büyüklükleri çok farklıdır.

ay ve güneş
Yukarıdaki fotoğrafta Ay’ın ve Güneş’in boyutları aynı görünüyor. Aslında Güneş Ay’dan kat, kat daha büyük. Peki ne oluyor da aynı boylarda görünüyorlar?

uzaktaki cisimler küçük görülür
Şimdi bir de bu fotoğrafa bakalım. Uzaktaki Eyfel Kulesi bir avuç büyüklüğünde bile değilmiş gibi. Bize halgi cisim yakınsa onu daha büyük görürüz. Ay da bize Güneş’e göre daha yakın olduğu için onu çok daha büyük görürüz.

Güneş, Dünya ve Ay’ın Büyüklük Sıralaması
Güneş’in hacmi Dünya’nın 1,3 milyon katıdır. Dünya’nın hacmi ise Ay’ın 50 katıdır. Yaklaşık bir fikir vermesi için aşağıdaki fotoğrafı inceleyebilirsiniz.
güneş dünya ay büyüklükleri

Dünya, Güneş ve ayın şekilleri küresel yapıdadır. Özellikle Dünya’nın şeklini incelediğimizde tam bir küre değil, geoit şeklinde olduğunu görürüz. Geoit şekil kutuplardan içe basık, ekvatordan şişik olan küreye benzeyen şekildir.

dünyanın geoit şekli

Uzay teknolojileri gelişmeden önce insanlar uzun yıllar boyunca Dünya’nın şeklinin nasıl olduğunu bilmiyorlardı. Daha sonra yapılan bazı gözlemler uzaya çıkılmadan yıllar öncesinde Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlamıştır.

Ay tutulmasında Dünya’nın gölgesinin Ay’ın üzerine düştüğünü biliyoruz. Ayda oluşan gölgeye bakarak Dünya’nın küresel bir yapıda olduğu rahatlıkla kanıtlanabilir.

dünya yuvarlak gemi

Benzer şekilde denizde limana yaklaşan gemilerin hareketi gözlendiğinde önce dumanı, sonra bacası sonra gövdesi görülür. Bu da Dünya’nın düz değil de yuvarlak olduğunun kanıtlarındandır.

Daha sonraki yıllarda uzaya uydular ve insan gönderilmiş, çekilen fotoğraflarla bu durum tekrar kanıtlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*