Paralel Park

Şöförler için yola paralel bırakılmış iki araç arasına park yapmak çoğu zaman sorun olabilir. Sürücülerin en son öğrendiği yöntemlerden biri olan paralel park tekniği ilk denemelerde küçük çarpmara neden olabilir.

İki araç arasındaki boşluğa otomobilinizin burnuyla girmek isterseniz tam olarak kenera yaklaşamazsınız. Kenera yaklaşmanın en iyi yolu boşluğa geri geri girmektir. Çoğu sürücünün çok sonra deneyim kazandığı ger geri park yöntemine “parelel park” denilmektedir.

Eğer ilk kez bu şekilde park etmeye çalışıyorsanız arkadaki araca çarpma tehlikeniz olabilir. Bu tür bir sorunu yenmek maksatıyla parelel parkın nasıl yaılacağı hakkında biraz bilgi vermek istedik.
Aşağıdaki videoda parelel park anlatılıyor. Yazılarımızı dikkatle okuyarak videoyu inceleyin.

Park sırasında öndeki aracın ucuyla sizin aracınızın aynasını aynı hizaya getirin. Aynanızdan arkadaki aracı görebiliyorsanız güvenli park mesafesindesiniz demektir. İki araç arasındaki mesafeyi aracınızın büyüklüğüne göre siz de tahmin edebilirsiniz.

Arkadaki aracı görüyorsanız direksiyonu kırmadan geri gelin ve yanınızdaki araçla aynalarınız aynı yere gelince direksiyonu bir tam tur çevirin. Bu 45 derecelik bir açıdır.

Aracınızın önü yandaki aracın arka tamponuyla aynı hizaya gelince direksiyonu toplayın ve bir tam tur geriye çevirin. Bu esnada dikkatli olun aracınızın uzunluğuna göre direksiyonu toplama sürenizi ayarlayın.
Bundan sonra küçük ileri geri hareketleriyle aracınızı toparlayın.

Birkaç denemeye iyi park yapmayı öğreneceksiniz. Burada en önemlisi ilk geri manevranın başladığı noktadır. Çoğu acemi sürücü geri manevraya erkenden başladığı için bu hamleyi yapamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*