Tek Hücreli Canlılar

Tek bir hücreden oluşmuş olan canlılardır. Bu canlılar boşaltım, beslenme, sentez gigi görevlerinin tamamını tek hücrelerinde yaparlar. Bu yazımızda tek hücreli canlıları fotoğraflarıyla tanıyacağız.

Bütün tek hücreli canlıları fotoğraflarıyla sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Öglena

Öglena kamçılarıyla hareket eder. Kamçılılar sınıfındandır. Kloorofil taşıdığı için fotosentez yapabilir. Tatlı sularda yaşar.

Amip

Suda yaşarlar. Yalancı ayak adı verilen uzantılarla hareket ederler. Mikroskopla görülebilir. İnsanda Dizanteri hastalığına neden olurlar.

Radiolaria

Radiolaria olarak adlandırılan ganlı gurubu ışınlılar olarak da bilinir. Denizlerde yaşarlar. Şillerden oluşan camsı çıkıntılara sahiptirler.

Çan Hayvanı

Şekli çana benzediği için bu ismi almıştır. Vorticella olarak bilinir.

Sporlular

Sporluların latince ismi Sporozoa olarak bilinir. Çoğu hastalık yapıcıdır. Hareket yapıları yoktur. spor konumunda yaşarlar. yaklaşık 5000 türü vardır.

Paramesyum

Terliksi hayvan olarak da bilinir. Siller yardımıyla hareket eder.

Mantarlar

Toprak ve bitkilerde bulunanların haricinde mikroskobik mantarlar da vardır. Bu mantarlar sporla ürerler ve hastalık yapan türleri vardır. Mayalanma olayını da mantarlar sağlar.

Bakteriler

Çeşitli şekilleri vardır. Hastalık yapıcı ve faydalı türleri vardır.  İnsan vücudunda hücreden daha çok sayıda bakteri bulunur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*