Göz Sağlığını Korumak

Gözlerimizin sağlığını korumak için alabileceğimiz bazı önlemler vardır. Aşağıdaki uyarılara dikkat ederek gözlerimizin korunmasını sağlayabiliriz.

Göz Sağlığını Korumak İçin;

1. Gözlere ellerimizi sürmemeliyiz.

Ellerimiz çevredeki eşyalara temas ettiği için çoğunlukla temiz değildir. Bu nedenle gözlerimizi  kaşımak vb. için gözlerimizi ovuşturmamalıyız. Gerekirse temiz bir mendille gözlerimize dıştan dokunabiliriz.

2. Güneş Gözlüğü Kullanın 

Güneş gözlüğü kullanmak güneşin zararlı ışıklarından gözümüzü korur. Zararlı güneş ışınları gözün korneasına zarar verir. Bu nedenle kaliteli güneş gözlükleri kullanmak gerekir.
Güneşli günlerde gözlerimizi kıstığımız için göz çevremizde kırışıklıklar oluşur. Gözlük kullanmak kırışıklık oluşmasını da engeller.
Sadece güneşli günlerde değil, gözlerimizin kamaştığı karlı günlerde de gözlük kullanmak gerekir.

3. Gözünüzü Sık Sık Kırpın

Gözyaşı bezlerinden salgılanan sıvı gözün içinin nemli kalmasını ağlar. Televizyon seyrederken veya kitap okurken gözümüzü daha az kırparız. Bu da göz içinin kurumasına, gözde batışmalara neden olur. Bu nedenle bu tür durumlarda gözümüzü belirli aralıklarla kırpmaya çalışmalıyız.
Yüzümüzü yıkamak gözün nemlenmesi için faydalıdır.

4. Karanlıkta Tv İzlemeyin

Karanlık ortamda parlak bir ekrana bakmak göz uyumunu bozduğu için çok zararlıdır. Tv ya da bilgisayar ekranının parlaklığı odamızın aydınlığıyla eşit olacak şekilde ayarlanmalıdır.

5. Floresan Lamba Kullanın

Floresan lambaların yaydığı beyaz ışık ofis ortamında gözlerin daha az yorulmasını sağlar. İş yerlerinde sarı ışık yayan lambalar kullanmamalıyız.

6. Yüzerken Gözlük Kullanın

Yüzerken gözlük kullanmak hem yüzmeyi kolaylaştırır hem de suda bulunabilecek mikroplardan gözümüzü korur.
Özellikle toplu kullanıma açık havuzlarda çeşitli bakteriler bulunabilir.

7. Uzun Süre Ekrana Bakmayın

Tv ve bilgisayar ekranlarına en fazla 50 dk bakılmalıdır. Her 50 dakikada 10 dakika ara vermek gözleri dinlendirir. Televizyonu yakından izlemek de gözler için zararlıdır.

8. Dengeli Beslenin

Göz sağlığı için genel olarak dengeli beslenmeliyiz. A vitamini gözler için faydalıdır. Havuç gibi sebzeler tüketmek gözler için yararlı olacaktır.

9. Odanızı Nemlendirin

Odanızda kalorifer gibi havadaki nemi azaltan ısıtıcıların bulunması göz kurumasına neden olur. Eğer kalorifer peteğinin üzerine nemi bir bez asarsak hava bira nemlenecektir.

10. Yılda Bir Kez Göz Doktoruna Gidin

Gözümüzle ilgili herhangi bir problem yaşamasak da yılda bir kez göz doktoruna gitmek doğru olacaktır. Çoğu göz rahatsızlığı siz henüz farkına varmadan başlamış olmaktadır. Bu ancak bir muayeneden sonra ortaya çıkacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*