Sağlıklı bir yaşam için insan vücudunun hangi minerallere ihtiyacı vardır?

Sağlıklı bir yaşam için insan vücudunun hangi minerallere ihtiyacı vardır ve bu mineraller hangi besinlerde daha fazla bulunur? Mineraller tablosu

İnsan vücudunun sağlıklı yaşayabilmesi için çeşitli minerallere ihtiyacı vardır bu mineralleri kısaca inceleyelim ve bir tablo oluşturalım.

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu mineraller: Kalsiyum, Fosfor, Potasyum, Klor, Sodyum, Magnezyum, Demir, İyot, Flor, Kükürt, Çinko

Kalsiyum Kemik ve dişlerde, sinir sisteminin çalışmasında, kanın pıhtılaşmasında kullanılır. Fazla alınırsa böbrek taşı az alınırsa kemiklerde yumuşama olur.
Fosfor DNA, RNA ve hücre yapısında, dişlerde görevi vardır. Az  alınırsa dişlerde sorun olur. Fazla alınırsa kemikler kalsiyum kaybeder
Potasyum Kalp ritmini ve asit baz dengesini ayarlamada görevlidir.Sinir sisteminin çalışmasında etkilidir. Az alınırsa kaslarda kramp ve kalp sorunları, fazla alınırsa  böbrek ve kalp sorunları yaşanır.
Klor Mide öz suyu üretiminde, su dengesinin sağlanmasında kullanılır. Az alınırsa sindirim sorunları görülür.
Sodyum Asit-baz dengesini sağlamada ve kasların çalışmasında, sinir iletiminde görevlidir. Eksikliğinde kramplar ve iştahsızlık görülür.
Magnezyum hayvanlarda kemik ve dişlerde, bitkilerde klorofilde bulunur. Enzimlerin yapısına katılır. Kasların çalışmasında etkilidir. Eksikliğinde sinir sistemi düzgün çalışmaz.
Demir Kandaki hemoglobinin yapısına katılır. Az alınırsa kansızlık, fazla alınırsa zehirlenme görülür. 
İyot Tiroksin hormonuna katılır. Eksikliğinde guatr hastalığı ve zeka geriliği görülür.
Flor Diş sağlığı için önemlidir. Az alınırsa dişler çürür. Fazla alınırsa dişler hasar görür.
Çinko Enzimlerin bazılarının yapısına katılır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Eksikliğinde saç dökülmesi, fazla alınırsa ciltte sararma görülür.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*