Sesin Genliği ve Frekansı

Sesin genliği ve frekansını daha iyi anlamak için yazımızı okuyabilirsiniz.
Bu konuda “frekans ve genlik nedir?” sorusuna cevap arayacağız.

Ses Nasın Oluşur?
Sesin oluşması için maddede bir titreşim hareketinin oluşması gerekir. Örneğin sazın teline dokunduğumuzda telde bir titreşim hareketi oluşur. Aynı şey bir çekiçle çici çakılırken de yaşanır.

Ses Dalgası
Sesin oluşması için bir titreşim olması gerektiğinden bahsetmiştik. Bu titreşim hareketi yayıldığı ortamda, denizdeki dalgalara benzer şekilde ilerler(ses dalgası).

Yandaki resimde özel bir görüntüleme sistemiyle bir ses aygıtından çıkan titreşimlerin nasıl dalga şekline dönüştüğü gösteriliyor. Bu dalgaları, titreşimin arttığı ve azaldığı noktaları gösternektedir. Tıpkı dalgaların yükselip alçaldığı gibi.

Bu resimde farklı ses kaynaklarından çıkan es dalgalarının grafik edilmiş hali gösterilmektedir. Dalgaların uzunluğu ve  yüksekliği ses kaynağı hakkında bize çeşitli bilgiler verir.

Sesin Frekansı: Ses dalgasının frekansını öncelikle grafik üzerinde bakarak görelim. Aynı süre içinda daha fazla dalga oluşturan sesin frekansı daha fazladır.

Tanım olarak ses frekansı şöyle tanımlanır: Saniyede oluşan ses miktarına frekans denir.
Örneğin sivrisinek saniyede 600 defa kanat çırpar. Kuşlar ise saniyede 5 kanat çırpar. Sizce hangi canlının çıkardığı ses daha yüksek frekanslı olur?
Tabi ki saniyede daha fazla ses çıkarak sivri sineğin ses frekansı daha fazladır.

Sessin frekansı arttıkça incelir. Yüksek frekanslı sesler ise kalın seslerdir.

Sesin Genliği:
Ses genliği frekanstan farklıdır. Frekansta sesin tonu önemliyken genlik açısından sesin yüksekliğinin önemi vardır. Örneğin bir kamyonun ses genliği motosikletinkinden büyüktür.

Grafiklerle görmek gerekirse

Alakalı Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*