Sesin Yayılması 6. Sınıf

Fen Bilimleri – 6. Sınıf – 5. Ünite: Ses ve Özellikleri – Bölüm 1

Sesin yayılabileceği ve yayılamayacağı çeşitli ortamlar vardır. Ses maddenin titreşimiyle oluşan bir enerji olduğu için yayılmak için maddeye ihtiyacı vardır. Bu nedenle ses katı, sıvı, gaz gibi maddelerde yayılabilir. Uzay boşluğunda ise yayılamaz.

katılarda ses

Sesin Katılarda Yayılması
Demir, tahta, toprak, beton gibi katı maddeler sesi iyi iletirler. Örneğin komşum çekiçle duvarına çivi çakıyorsa bu ses bize ulaşır. Benzer şekilde ders esnasında sınıf kapısı vurulsa bu sesi de duyarız. Sınıf kapısı ve duvar katı birer maddedir ve sesi iletirler.

Sesin Sıvılarda Yayılması
Sıvılar katılar kadar iyi olmasa da sesi iletirler. Yüzerken suya daldığımızda dışarıdan gelen sesleri duyarız. Ayrıca balina, yunus gibi su canlıları birbirleriyle su altında ses çıkararak iletişim kurarlar.

Sesin Gazlarda Yayılması
Gazlarda ses katı ve sıvılara göre daha az yayılır. Yine de insan kulağının duyması için bu yayılma yeterlidir. Çevremizde en yoğun olarak bulunan gaz havadır. Gökyüzündeki uçağın sesi bize hava yoluyla ulaşır. Benzer şekilde arkadaşımızın, televizyonun veya otomobilin sesi hava sayesinde bize ulaşır.

Katıların tanecikleri birbirlerine çok yakın olduğu için titreşim katılarda daha iyi yayılır. Bu nedenle katılar sesi sıvı ve gazlara oranla daha iyi iletir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*